גיל הזהב

גיל הזהב

גיל הזהב הוא מושג שמגדיר את האנשים שהם בגיל הפנסיה או גמלאות בעברית או גיל הפרישה מהעבודה. גיל הזהב יכול להיות תקופה מאושרת בחיים של אנשים מבוגרים. יש כמה דברים שמשפיעים על אושר של גיל השלישי: בריאות, מצב פיננסי והרצון להיות באמת שמחים.
הוא מושג שנולד רק אחרי מלחמת העולם השנייה. פעם אנשים עבדו עד שהם מתו או עד שהיו כל כך חלשים וחולים שפשוט הם נזרקו מהעבודה והם המתינו לרגע שיעצמו את העיניים לעולמים. בעת הפרישה הכפויה הזו קיבלו לעיתים נדירות פיצוי כלשהו ובוודאי שלא קיבלו קצבת זקנה.
מזה שלושה עשורים עלה אחוז הפנסיונרים באוכלוסיה. תוחלת החיים עלתה והיום אדם בן 60 עדיין נמצא במלוא כוחו ושכלו ועדיין כשיר לכל עבודה. גיל הפנסיה עלה אצל נשים לגיל 65 ולגברים לגיל 67. כשפורשים לפנסיה עדיין יש לפני הנשים והגברים שנים שבהם הם רוצים ובעיקר צריכים להעסיק את עצמם, בטיולים, ספורט, עבודה חלקית, התנדבות, עזרה בגידול הנכדים טיפוח תחביבים ועוד.
הפנסיה היא התחלת הגיל השלישי. פעם הגיל הזה היה זמן שבו חוץ מהתעסקות חלקית בנכדים ואולי גם משחקים שונים כמו קלפים עם חברים, הפנסיונר בילה את זמנו בישיבה מול הטלוויזיה לראות סרטים לצפייה, או בגינה הציבורית. גיל פנסיה עבור נשים הייתה קצת פחות עצובה גם בימים עברו. לפנסיונרית הייתה תמיד תעסוקה סביב עבודות הבית, הן עזרו יותר בגידול הנכדים ולא התביישו ללכת למועדון קשישים לחוגים וסתם להעביר את הזמן עם חברות על כוס קפה עשוי בעזרת מכונת אספרסו איכותית ולהעסיק את הידיים בריקמה או סריגה.
לא כך מצב הפנסיה כיום. ראשית, בעשורים האחרונים גדל מאוד הזמן הפנוי שעומד לרשות האדם העובד. אנחנו מורגלים למלא את זמננו הפנוי עם משפחה וחברים, בטיולים ופיקניקים, ספורט, נסיעות לחו”ל, חוגים ותחביבים. כשמגעים לגיל פנסיה הבריאות לרוב עדיין סבירה והגמלאי והגמלאית  רוצים עדיין להמשיך בפעילות ובעשייה שימלאו את החיים בעניין וצבע.

מצאת שגיאה בעמוד זה? יש לכתוב תגובה בתחתית העמוד זה!


דרגו עמוד הזה!
[Total: 2 Average: 5]

כל הזכויות שמורות

תפריט נגישות